Ana Sayfa Dinsel Kritik 13 Temmuz 2020 6 Görüntüleme

“Cemaatler ‘Ayasofya’ Kavgasına Tutuştu!”

“Cemaatler ‘Ayasofya’ Kavgasına Tutuştu!”

Dünya Türkiye’nin Ayasofya kararını tartışmaya devam ederken, cemaatler de “Ayasofya bizden olsun” kavgasına tutuştu.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylece Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasının önü açılmış oldu. Odatv’nin haberine göre, dünya Türkiye’nin Ayasofya kararını tartışmaya devam ederken, cemaatler de “Ayasofya bizden olsun” kavgasına tutuştu. ”

ATATÜRK’Ü HEDEF ALDI”

Diyanet tarafından kadınlara yönelik sözleri nedeniyle işine son verilen İlahiyatçı İhsan Şenocak’ın destekçileri, sosyal medyada bir kampanya başlattı.

Şenocak destekçilerinin “İhsan Şenocak Ayasofya camisine imam olarak atansın” kampanyası düzenlemesi dikkat çekti.Ayasofya’nın statüsünün değişmesinin ardından, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i de hedef alan Şenocak, büyük tepki topladı.

Şenocak şu ifadeleri kullandı“Ayasofya’yı esaretten, müminleri ise camilerine sahip çıkamama zilletinden kurtaran Allah’a(cc) hamd olsun. Bu millet elbet bir gün Ayasofya ile birlikte kapatılan bütün manevi kapıları yeniden açacak ve şeytanın saltanatına giden bütün kapıları da kapatacaktır. Ayasofya’nın cami olarak açılması, onu kapatarak İslamiyetin müzelik olduğunu ilan eden zihniyetin devrinin kapandığının, Allah’ın nizamının ise zaman ve mekan üstü olduğunun ilanıdır.” 

yuzdeyuzhaber

 

42