Ana Sayfa Politika Sosyal 16 Mayıs 2020 527 Görüntüleme

‘”19 Mayıs Değil 14 Mayıs Kutlanmalı'”

‘”19 Mayıs Değil 14 Mayıs Kutlanmalı'”

TRT’deki “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisi üzerinden Atatürk’ü hedef almasıyla kamuoyundan büyük tepki toplayan gerici Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu, bugün yazısında ise cumhuriyeti karalayan ifadeler kaleme aldı.

Yeni Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu, Demokrat Parti’nin 14 Mayıs 1950’de “Cumhuriyet ideolojisini devirerek” iktidara geldiğini ve bunun “bayram” olarak kutlanması gerektiğini yazdı.

“Cumhuriyet kurulduğundan beri millet ilk kez zulmü, baskıyı, tahakkümü, şiddeti adaletsizliği, inançsızlığı devirip kendi iktidarını kurmuştur” diyen Bahadıroğlu, Cumhuriyet’in ilanından DP iktidarına kadar geçen süre zarfında “camilerin ezansız, ramazanların Ku’an’sız bırakıldığını” da savundu.

Bahadıroğlu, kutlanmasını teklif ettiği bayrama ismini ise “Demokrasi ve Vatandaş Bayramı” olarak belirtti.

Gerici Yavuz Bahadıroğlu’nun, Cumhuriyet’i karalamaya dönük ifadelerle dolu yazısının bir bölümü şöyle:

“Bugün aslında “Demokrasi ve Vatandaş Bayramı” olmalıdır.

Çünkü Türkiye’de gerçekleşen en büyük, en köklü, en derin değişimin tarihi 14 Mayıs 1950’dir.

Bunun bir gün sonrası bayram olmalıdır. Millet, bundan 70 sene önce, ilk kez “seçme hakkı”nı CHP’den almış, sandık başına gitmiş ve ilk kez özgür iradesiyle oy kullanıp zulmü, baskıyı, tahakkümü, şiddeti, adaletsizliği, inançsızlığı devirmiştir!

Cumhuriyet kurulduğundan beri ilk kez millet kendi iktidarını kurmuş ve iktidar koltuğuna kendisi oturmuştur. Devirdiği parti de (daha doğru bir tanımlamayla, ideoloji) bir daha iktidar olamamıştır.

Darbelerle şaşırtmaca verilmesine, din kisvesi altında içine fitne sokulmasına rağmen bu büyük millet çizgisini bozmamış, kıblesini şaşırmamış, büyük ölçüde istikametini muhafaza ederek kıble yürüyüşünü sürdürmüştür.

İşte bunun için diyorum ki, bugün “Demokrasi ve Vatandaş Bayramı”dır. Bu tarihten önce “vatandaş” değil, ders kitapları ve okullar vasıtasıyla tek parti iktidarına “militan” ve “muhbir” yetiştiriliyordu.

Militanların: Seküler olmaları, Şeflik sistemine ve sistemin başındaki şeflere yürekten bağlı bulunmaları, Din-iman kavramlarıyla ilişki kurmamaları, Partiden gelecek emirleri tartışmasız uygulamaları, Vatandaşları “potansiyel suçlu” saymaları, Vatandaşları korkutmaları şarttı.

14 Mayıs 1950’de yapılan ilk özgür seçimi kazanan Demokrat Parti gençleri aylak, yetişkinleri yarım yamalak, körü körüne Batı hayranı, camileri ezansız, ramazanları Kur’an’sız, insanları aç-bîilâç bir Türkiye devraldı… Türkiye mânevi dünyasını yitirmişti: O kadar ki, köylerde cenaze kaldıracak imam yoktu…”

DSÖ Uyardı! İkinci Dalgaya Hazır Olun…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının, Avrupa’nın önümüzdeki sonbaharda gelebilecek ikinci dalgaya hazırlıklar yapması gerektiğini belirtti.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa genelinde on binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs salgını ile ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa’da sonbaharda yeni grip veya kızamık dalgasının da beklendiğini dile getirerek, “Şimdi kutlama değil hazırlık yapma zamanı” dedi.

‘TETİKTE OLMALIYIZ’
Vaka sayısındaki yavaşlamanın salgının kısa zamanda biteceği anlamına gelmediğinin altını çizen Kluge, koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalar uygulayan bazı ülkelerin bu kısıtlamaları kaldırmaya başladığına dikkat çekerek bunun aceleyle verilen kararlar olabileceğini belirtti.

Son haftalarda ölüm ve enfeksiyon sayısında yaşanan düşüşe rağmen Birleşik Krallık’ın ve kıtadaki komşularının “tetikte olması gerektiğini” söyleyen Kluge, “Çifte dalga konusunda çok endişeliyim. Singapur ve Japonya bunun kutlama zamanı değil, hazırlık zamanı olduğunu erken aşamada fark etti” dedi.

‘YOL AYRIMINDAYIZ’
Kluge perşembe günü gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Şu an bir yol ayrımındayız. Hangi yolu izleyeceğimizi eylemlerimiz ve bireysel davranışlarımız belirleyecek. Acil durumun beraberinde getirdiği yorgunluk hissi, bu virüse karşı edindiğimiz değerli kazanımları tehlikeye sokuyor. Yetkililere güvensizlik uyandıran haberler ve komplocu düşünce, fiziksel mesafe karşıtı hareketleri körüklüyor, diğer insanlar da aşırı ihtiyatlı davranıyor. Bugünkü davranışlarımız salgın için rotayı belirleyecek. Hükümetlerin kısıtlamaları kaldırmasıyla birlikte sizler, halk artık ana aktörlersiniz” dedi.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Kluge, ülkeleri salgının yavaşlatılmasıyla elde edilen zamanı halk sağlığı sistemlerini güçlendirmek için kullanmaya çağırdı.

39