Ana Sayfa Sağlık 25 Mart 2020 100 Görüntüleme

“Korona Kabusu Ne Zaman Bitecek?”

“Korona Kabusu Ne Zaman Bitecek?”

Tüm dünya korona kabusuyla başetmeye çalışadursun Türkiye’de de hem vaka hem ölüm sayıları artıyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, bu kabustan kurtulmak için Çin’i örnek gösterdi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, salgının gidişatı ile ilgili, “Vatandaşımızın alınan kurallara uymasıyla ilgili bir şey bu” derken Çin örneğini verdi, “Çin’de 80 binler civarında sınırladılar vakayı. Karantinaya aldılar. Sokağa çıkma yasaklarına uydu herkes. İzolasyonu çok iyi uyguladılar ve böylece sınırlandırdılar” açıklamasında bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Tarafsız Haber Ajansına merak edilen konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak şöyle dedi:

SOKAKTA TESPİT EDİLEMEYEN VİRÜS BULAŞMIŞ KİŞİ VAR MI? ONLARI BİLEBİLİR MİYİZ?

“Onları bilemeyiz. Bulgu vermeden de geçebiliyor. Bulgu vermeden geçtiği için onlar da taşıyıcı olabilir, bulaştırıcı olabilirler. O yüzden diyoruz 1,1.5 metrelik sosyal mesafeyi korumak lazım her zaman.

ÇİN ÖRNEĞİNİ VERDİ

Çin’de 80 binler civarında sınırladılar vakayı. Ama bu nasıl oldu, Çin’deki sınırlama. Karantinaya aldılar. Sokağa çıkma yasaklarına uydu herkes. İzolasyonu çok iyi uyguladılar ve böylece sınırlandırdılar.

VİRÜS TÜRKİYE’DE NE ZAMANA KADAR KALACAK ÖYLE BİR ÖNGÖRÜ VAR MI?

Hiç öyle bir öngörü yok. Vatandaşımızın alınan kurallara uymasıyla ilgili bir şey bu. Ne kadar çok kendini izole ederse, temastan kaçınırsa o kadar çabuk sınırlarız bu hastalığı.

HAVALARIN ISINMASIYLA BİR İLGİSİ VAR MI?

Havalar ısınınca geçeceğiyle ilgili bir bulgu yok. Havaların ısınmasıyla tabii solunum yolları enfeksiyonları azalıyor. Ama bütün dünyayı sardığı için virüs oradan oraya taşınıp duracaktır, yaz gelince de devam edebilir.

ÇALIŞANLAR NE YAPSIN?

1,1.5 metrelik mesafeyi korumak lazım, çok kalabalık ortamlarda bulunmamak lazım, ona göre düzen almak lazım.” yuzdeyuzhaber

41