Ana Sayfa Politika Sosyal 14 Şubat 2020 544 Görüntüleme

“Van Gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmasına ilişkin tepkiler büyüyor.”

“Van Gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmasına ilişkin tepkiler büyüyor.”

İnsanlar açlıktan kendini yakıyor, örtülü ödenek tarihi rekorlar kırıyor, Türgev ve Tügva ihya ediliyor, saraylara milyarlar akıtılıyor…

İşte Türkiye gerçeği…

Ankara’daki Cumhurubaşkanlığı binaları için bugüne kadar 2.8 milyar TL harcanırken, Okluk Koyu’na yapılan harcama 435 milyon lira oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği ancak farklı bir teklif içinde Meclis’e getirilerek AKP ve MHP’lilerin oylarıyla geçirilen; Bitlis Ahlat’ta, Van Gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmasına ilişkin tepkiler büyüyor.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın “Adliye Sarayı da var. Saray deyince siz ne anlıyorsunuz? Biz milletin evi olarak görüyoruz” sözlerinin ardından bölge halkı saray değil, istihdamın artırılmasını istedi.

‘SARAY YAPACAĞINIZA FABRİKA YAPIN’

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Ahlat’ta tarımla uğraşan Eriş, “Memlekette bu kadar sorun varken, ekonomik kriz varken, millet dar boğazdayken saray yapıyorlar. Ahlat tarım bölgesi olmasına rağmen, tarım üreticisi borcun altında ezilirken saray yapılması olacak iş değil. Saray yapacağınıza fabrika yapın. İnsanlar işsiz, istihdam sağlansın” dedi.

Ahlatta bulunan Çarho Mesire Alanı’nın da belediye tarafından Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyeti üyesi olduğu Okçular Vakfı’na verildiğini söyleyen Eriş, “Çarho bölgesi bir doğa harikası. Burası millet adına değil, bir şahsın adına değerlendirildi. Cumhurbaşkanı’nın oğlu geliyor, memleketin bir yerini kendine ayırıyor. Burada faaliyetlerini yürütüyor” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYE SARAYA ÇALIŞIYOR’

Emekli işçi C.A. da AKP’li Ahlat Belediyesi’nin Erdoğan’ın sarayı için tüm birimlerini kullanmasına tepki göstererek “Belediyenin bütün kamyon ve kepçeleri orası için çalışıyor. Belediyenin kendi halkına verdiği hizmet yeterli değil. Kimsenin sesi çıkmıyor. Yapılan sarayın çalışan işçilere istihdam sağlanması dışında bölgeye bir yararı olduğunu düşünmüyorum” dedi. Okçular Vakfı’na verilen alanda hayvanların otlatılamadığını kaydeden C.A., “Belediyeye söylesek bir köy yolu yapılmıyor. Ama oraya ne düzenlemeler yapıldı. Mera alanı okçuluk faaliyetleri yapılacak diye kapatıldı. Bu alan korucular tarafından içeriye hayvan girmesin diye korunuyor. Hayvanların otlamaları bittiğinde dinlenip su içtikleri dere yatağı da bu alanın içerisinde olduğu için şimdi hayvanlar bunu yapamıyor” diye konuştu.

‘TEK ADAMIN HIRSI YÜZÜNDEN RANTA KURBAN GİDECEK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “2019 Ocak’ta bir torba yasayla Ahlat’a saray yapılması için yasal düzenleme yapıldı. Daha sonra iptal edildi. Anayasaya aykırı diye iptal edilen bir düzenlemenin yeniden Meclis’e getirilmesi kabul edilemez. Tek adamın hırsı yüzünden Van Gölü kıyısı ranta kurban gidecek. Milyonlarca yurttaşımız ekonomik krizle uğraşırken tek adam için bir saray daha yapılmasın dedik. Siyasi partilere çağrımızı yaptık ama vicdanlarının sesini yine duymamayı tercih ettiler” dedi.

………………..

Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 yılı Yatırım Programı’nda “Muhtelif işler” başlığıyla ayrılan bölümde bakım onarım, basılı yayım alımı, etüt-proje, makine ve teçhizat, özel geliştirilmiş yazılımın yanı sıra 20 adet binek otomobil, iki adet güvenlik önemli binek otomobil, 4 adet de panel araç alımı yapılacağı bilgisi yer aldı. Bu alımlar için 248 milyon 500 bin lira harcanacak.

BirGün‘den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 Yılı Yatırım Programı’nda, Marmaris’te yapımı süren ve sürekli ek binalarla büyüyen Okluk Yerleşkesi’nin 879 bin 677 metrekarelik peyzaj çalışmaları, 37 bin 682 metrekare sosyal tesis inşaatı, etüt-proje, müşavirlik, makine-teçhizat alımı için proje bedeli 555 milyon lira olarak hesaplandı. 2021 yılına kadar tamamlanması planlanan Gökova’daki inşaat için bugüne kadar 435 milyon lira harcama yapıldığı belirtildi. 2020 yılında yapılacak işler için de 110 milyon lira ödenek ayrıldı.

Ankara’da yapılan 322 bin 88 metrekare büyüklüğündeki hizmet binası, bu binanın 112 bin 210 metrekarelik bahçesinin peyzajı ve diğer işleri için yapılan harcamalar 2 milyar 845 milyon liraya ulaştı. 3 milyar 53 bin lira olarak planlanan toplam harcamalar çerçevesinde 2020’de 351 milyon lira daha harcanması planlanıyor.

Ankara ve İstanbul’daki binaların büyük onarımları için ise 158 milyon lira harcama yapıldı. 2020’de 86 milyon liralık daha onarım yapılacak.

TOPLAM YATIRIM 4.1 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Yatırım Programı’nda Cumhurbaşkanlığı’nın bugüne kadar yaptığı yatırım harcamalarının toplam büyüklüğü de yer aldı. Bugüne kadar 3 milyar 438 milyon lira harcandı. 2020 yılı için de 610 milyon lira daha harcama yapılması planlanıyor.http://www.kocaelicumhuriyet.tv/haber/turkiye/van-golu-kiyisinda-cumhurbaskanligi-sarayi-yapilmasina-iliskin-tepkiler-buyuyor-

41