Ana Sayfa Politika Sosyal 13 Şubat 2020 483 Görüntüleme

‘”Tulumbanın suyu bitti, İş Bankası’nı Katarlılara satacaklar'” Erdoğan: Bir an önce bitirin!

‘”Tulumbanın suyu bitti, İş Bankası’nı Katarlılara satacaklar'” Erdoğan: Bir an önce bitirin!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden İş Bankası çıkışı yapmasına ilişkin “Tulumbanın suyu bitmiş olmalı, İş Bankası’nı Varlık Fonu’na aktarmak için uğraşıyorlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Meclis kararıyla Hazine’ye devredileceği açıklamasıyla ilgili olarak “Belli ki tulumbanın suyu tükendi. İş Bankası hisselerini Hazine’ye aktarmak istiyorlar oradan Varlık Fonu’na, oradan da Katarlılara” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Erkek, CHP’nin İş Bankası hisselerine el konulmasının Anayasa’daki mülkiyet hakkına aykırı olduğunu ayrıca ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün iradesine saygısızlık olduğunu vurgulayarak ‘Tam bir hukuksuzluk hali” dedi.

Erkek, “Belli ki tulumbanın suyu tükendi. İş Bankası hisselerini Hazine’ye aktarmak istiyorlar oradan Varlık Fonu’na, oradan da Katarlılara. Böylece çok yüksek faizli kredi alabilmek için İş Bankası’nı güvence yapmayı planlıyorlar. Biz buna karşı durmak için gereken her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın İş Bankası acelesi: Bir an önce bitirin!

AKP’nin hazırladığı taslakta, CHP’nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri sonlandırılıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri gündeme geldiği öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak AKP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin yaptığı taslaj sunumu sırasında, Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyeti ile CHP hisseleriyle ilgili Menderes dönemindeki tartışmalara ilişkin Meclis tutanakları ekrana yansıtıldı.

Hürriyet‘in haberine göre; sunumda, Siyasi Partiler Yasası’na göre partilerin bu şekilde mal varlığının olamayacağı savunulurken, CHP’nin bu hisseler üzerinden taşınır ve taşınmazlarının, hatta zeytinliğinin bile bulunduğu belirtildi.

CHP’NİN YÖNETİMİ BİTİRİLİYOR

Taslağa göre CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazine’ye devredilirken, CHP’nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılıyor.

Habere göre Erdoğan, hisse devri yöntemine ilişkin farklı görüşlerin dillendirildiği toplantıda, Canikli’ye, “Tekrar çalışın ve bir an önce getirin” talimatını verdi.

Canikli’nin iki seçenekli bir çalışma hazırlayıp 17 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyla ilgili bir sunum yapması planlanıyor

43