Ana Sayfa Tarih Felsefe 22 Ocak 2020 528 Görüntüleme

ÖLÜMSÜZ AŞK  ❤️ “Valdaro Aşıkları “

ÖLÜMSÜZ AŞK  ❤️ “Valdaro Aşıkları “

Valdaro Aşıkları, 2007 yılında İtalya’daki bir neolitik mezarda arkeoloji ekibi tarafından keşfedilen bir çift insan iskeletidir. Görünen o ki, bu iki iskelet birbirlerinin gözlerine bakarak ve birbirlerine sarılarak yok olmuşlar. Dolayısıyla bu tablo, ”aşıkların kucaklaşmasını” andırıyor.

Bu iki genç âşık, 6.000 yıldır dünyadan habersiz şekilde sonsuz bir kucaklaşmayla kilitlenmiş haldeler. Bu kucaklaşmanın 6 bin yıllık geçmişine rağmen, Valdaro Aşıkları’nı, 12 yıl önce mezarları kuzey Lombardiya bölgesindeki Mantova yakınlarında keşfedilene kadar kimse bilmiyordu.

Elena Maria Menotti’nin liderliğindeki Arkeoloji ekibi, Valdaro şehrinde kazı yaparken bir çift gömü buldular: 20 yaşlarında oldukları tahmin edilen, birbirlerine sokulmuş, yüzleri birbirlerine dönük, kollarıyla bacakları birbirine dolaşmış halde ve sanki sarılıyor gibi duran genç bir kadın ve adam.

Daha ilginç olanı ise, Neolitik çağdaki bu çift gömü çok nadir görülen cinsten ve çiftin duruş şekli kesinlikle eşsiz. Üstelik bu gömü bugüne kadar Kuzey İtalya’da bulunan tek çift haldeki gömü örneği..

43