Ana Sayfa Tarih Felsefe 21 Ocak 2020 606 Görüntüleme

“Tarihin ilk devrimcilerinden: Tanrılardan Ateş Çalan Prometheus “

“Tarihin ilk devrimcilerinden: Tanrılardan Ateş Çalan Prometheus “

Yunan mitolojisi öykülü anlatımı ile birçok olağanüstü hikayeye sahiptir. Bugün bu hikayelerden en ünlülerinden birini ele alacağız. Prometheus, tanrılardan ateş çalan titan!

İnsanların yaratıcısı ve onlara ateşi veren kişi olarak tanımlanan Prometheus’un Atlas, Menoitios, Epimetheus adında üç kardeşi vardır. Onu diğer titanlar ve tanrılardan farklı kılan özelliği ise geleceği görebilmesi ve kardeşleri ile birlikte sahip olduğu üstün zekalarıdır.

Titanlar ve tanrılar arasında geçen savaşta, savaşın kazananın tanrılar olacağını gören Prometheus kardeşi Epimetheus ile birlikte, tanrıların yanında yer aldıkları için Zeus tarafından özgür bırakılır. Kardeşi ile birlikte insanları yaratan Prometheus, insanlara bu yüzden her zaman bir hayranlık duyar. Üstün zekasından bahsettiğimiz titan, Zeus’u sürekli küçük düşürmeye başlayınca, Zeus artık bu durma aşırı öfkelenir ve onun yarattığı insanlardan ateşi geri alır. Bu durum karşısında çok öfkelenen Prometheus, bir gün Olimpos Tanrılarını kandırarak içlerine kadar sızar ve güneşin eteklerinden bir parça kıvılcım çalarak insanlara verir.

Bu durumu gören Zeus, aşırı öfkelenir ve doğrudan Prometheus’un evine gider. Bu sırada kardeşi ile kahvaltı eden Prometheus, kapıda Zeus’u görünce kılını bile kıpırdatmaz. Kardeşi, durumun ne olduğunu sorunca Zeus: “Benim insanları koruduğumu nasıl anlamazsın, onlar ateş ile silahlar üretip birbirlerini öldürecekler. Ormanları ve evlerini yakarak dünyaya zarar verecekler. Nasıl bunu göremezsin?” diye Prometheus’u azarlar. Prometheus ise, “Yaptığımdan pişman değilim, senin yaptıkların yüzünden insanlar aşlarını çiğ yiyorlardı, kışları donuyorlardı ve hayvanlardan korunamıyorlardı. Bunun nasıl merhamet olduğunu düşünebilirsin!” diye karşı çıkar.

Durum karşında iyice öfkelenen Zeus, Prometheus’u Kafkas dağlarına hapseder ve her gün bir kartalın ciğerini yemesi için görevlendirir. Prometheus, pişman olana kadar bu durumu çekmek ile cezalıdır.

Her gün, sabah saatlerinde kartal gelip ciğerini o canlıyken ve görüyorken parçalayıp yiyor, günün akşamı ise yarası iyileşiyordu. Prometheus, asla pişman olmadı. Yaptığının her zaman arkasında durdu ve sorumluluğu da sonsuz derece üstlendi.

Bir gün bir kehanet gören Prometheus, Zeus’un yeni doğacak bir çocuğunun onu tahtından indireceğini görür ve bunu da Zeus’a söyler. Zeus, bu çocuğun kimden olacağını sorunca da sessiz kalır ve cevabı anca onu serbest bırakırsa alabileceğini söyler. Durum karşısında çaresizliğe düşen Zeus, Herkül’e Prometheus’u kurtarma görevi verir.

Neticede kurtulan Prometheus, evleneceği kişiyi Zeus’a söyler ve bu kadın Zeus tarafından başkası ile evlendirilir. Böylece Zeus’da kaderinden kurtulmuş olur.

Tarihin ilk devrimcilerinden de sayılabilecek Prometheus, yaptıklarının sonuçlarına katlanma ve tarafını belli etme konusunda örnek teşkil edecek bir harekete imza atmıştır. Asla pişman olmamış, doğru fırsatı da kendisi yaratmıştır.

İlginizi çekebilir

Göbeklitepe’nin sırrı ne?

Göbeklitepe’nin sırrı ne?

43