Ana Sayfa Sağlık, Yaşam Magazın 6 Ocak 2020 1167 Görüntüleme

Sarı mucize kantaron Bilmeyenlere yeni bir mucizeyi tanıştırmak istiyorum. Sarı kantaron yağı.

Sarı mucize kantaron Bilmeyenlere yeni bir mucizeyi tanıştırmak istiyorum. Sarı kantaron yağı.

Sarı mucize kantaron Bilmeyenlere yeni bir mucizeyi tanıştırmak istiyorum. Sarı kantaron yağı.
Ben de ne zamandır duyuyordum ama daha önce hiç uygulamamıştım. Ta ki malum kış aylarında cilt kuruluğu baş gösterene dek. Gerçekten nemlendirme de birebir. Ben karışım yapmaya meraklıyımdır.

Bir miktar Dermovate’nin içine kantaron yağından ekleyip bir karışım hazırladım, birazcık yağlı oldu. Ben de bunun üzerine kullandığım nemlendiricinin içine biraz ekledim: sonuç mükemmel. Cildin gerçekten daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor.

Örneğin vücuda uygulandıktan sonra ellerinize sürdüğünüzde fark edeceksiniz, bakımlı görünmesini istediğinin tırnaklarınız daha bir hoş görünecek

Unutmadan uyarmakta fayda var, bulabilirseniz öz kantaron yağını bulmaya çalışın. Ben Şirince’ye gittiğimde tesadüfen satılan bir dükkan görüp almıştım, ama aktarlardan da aldığınızı rahatça kullanabilirsiniz, eğer öz yağını bulabilirseniz etkileri daha çabuk görülüyor.

Bunun yanısıra da kantaron yağının bir çok şeye iyi geldiğini, yağıyla birlikte çayının da faydalarının çok olduğunu araştırınca gördüm, internet sağolsun. Sizinle de paylaşmak istedim işte sarı kantaronun faydaları, gerçekten saymakla bitmiyor:

*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller

*İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur

*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur

*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar

*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama  sağlar.

*Yanıklarda ve haşlanmalarda da bir numaralı yardımcınız. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi,    yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş    yanıklarında da yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen        hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.

*Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de  dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

*Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj    yapılır.

*Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

*Yine bebeklerin karın ağrılarında kantoron kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin       karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır.

*Sırt ağrıları ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj  yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu  masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.

*Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.

*Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.

*Dahilen kullanımda bağırsak faaliyetlerini hızlandırması ile hemoroide sebep olan kabızlığı önleyerek hemoroidin et çok acı veren kısmında kişiye rahatlama sağlar.

Ayrıca sivilce tedavisinde birebirmiş arkadaşlar!

Kantaron Yağının Sivilce İçin Kullanımı
Yağı bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam sivilceleri bölgelere sürün en az bir saat bekletiniz.

Hormonlar: Sivilce problemi olanlar için sorun vücut androgen isimli hormonları üretmeye başlayınca baş göstermeye başlar. Bu hormonlar vücüt gelişiminin doğal bir süreci olan yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Fakat özellikle ergenlik döneminde yağ bezeleri daha fazla androgen üretmeye başlar. Androgenler ayrıca ay başı ve hamilelik döneminde oluşan sivilcelere neden olurlar.

Fazla yağ üretimi: Yağ bezeleri androgenler tarafından uyarıldığında, daha fazla yağ üretimi başlar. Sivilce oluşumuna yakın bir sürede yağ deri bakterileri ve ölü hücrelerle birleşerek ortaya çıkar. Bu süreç normal olarak kabul edilir fakat fazla yağ üretimi yağların daha çok birikip akneye dönüşmesine sebep olur.

Sivilce kabarcıkları: Normalde sivilce kabarcıklarında bulunan ölü hücreler deri yüzeyine çıkıp yok olurlar. Fakat yağ bezeleri daha hızlı çalışmaya başladığında özellikle ergenlik döneminde bu hücreler daha hızlı üremeye başlarlar. Vücudun ürettiği yağlarla birleşen hücreler, sivilcelerin oluşumunu tamamlayıp yok olmasını engellerler.

Bakteriler:Propioni diye adlandırılan bakteriler her deri türünde bulunur ve yağ üretiminin doğal bir parçasıdır. Sivilceler oluşmaya başladığında propioni daha hızlı çalışmaya başlar ve sivilce ucunun iltihaplanmasına sebep olan kimyasal bir reaksiyona girer.

İltihap:Vücudunuz istenmeyen bakterilerle karşılaştığında, beyaz kan hücreleri göndererek bakterileri vücudunuzdan atmaya çalışır. Bu sürece ilthaplanma adı verilir. Sivilcelerinizin kızarıp, şişip ağrımasına sebep olan bu süreçtir. İltihaplanma kişiden kişiye farklılık gösterir, fakat araştırmalar iltihaplanmanın en çok bayanlarda meydana geldiğini göstermiştir.

43