Ana Sayfa Politika Sosyal 26 Ocak 2020 141 Görüntüleme

Deprem farklı, acısı aynı…

Deprem farklı, acısı aynı…

Malatya’nın Doğanyol ilçesindeki depremde kardeşini kaybeden Basri Kara’nın gözyaşı döktüğü fotoğraf yürekleri dağladı.

Doğanyol ilçesinin Gökçe Mahallesi’nde iki katlı kerpiç evin yıkılması sonucu evli ve 4 çocuk babası Mustafa Kara (49) hayatını kaybetti. Kara’nın cesedi, evin enkazından AFAD ekipleri ve vatandaşların yardımıyla çıkarıldı.

Depremde kardeşini kaybeden 57 yaşındaki Basri Kara’nın döktüğü gözyaşının objektife yansıması yürekleri burkarken, özellikle 21 yıl önce Düzce depreminde çekilen “simge” fotoğrafı akıllara getirdi.

Kardeşinin evinin yerle bir olduğunu gördüğünü anlatan Kara, şunları kaydetti, içeriden bağırıyorlardı. Kardeşimin çocuğu yıkılan direğin dibinde, kardeşim kirişin dibinde kalmıştı. Evin enkazından en son kardeşimi çıkardılar. Kardeş, hiçbir şeye benzemiyor. İçim yanıyor.

Basri Kara, depremin ardından bölgeye tüm imkanların seferber edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Allah, Cumhurbaşkanımıza ömür versin. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Sırf bizim için değil Doğanyol ve Gökçe Mahallesi, her yere çadır geldi. Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun.” dedi. Kara, kardeşimin yanına koştum ki içeride kalmış. İçim yanıyor, unutamıyorum.

Kardeşimin o şeklini şemailini unutamıyorum. Cuma günü öldüğü son gün Doğanyol’a gittik parasını aldı. Bana bir baktı, o bakışı gözümün önünden gitmiyor. Bir de o ölmüş şekli gözümün önünden gitmiyor. Kardeşimi betonların arasında gördüm. İçim yanıyor, kolay bir şey değil. Acımız çok büyük. Kardeşimi kaybettim kolay bir mesele değil, tek kaldım. Allah devletime ömür versin. Allah Cumhurbaşkanımıza ömür versin. Başka bir şey istemiyorum.”

51