Ana Sayfa Uncategorized 30 Ocak 2020 101 Görüntüleme

“ABD: 700 bin Suriyeli Türkiye sınırına gidiyor”

“ABD: 700 bin Suriyeli Türkiye sınırına gidiyor”

Rusya’nın havadan ve karadan desteklediği Suriye ordusunun İdlib’deki ilerleyişi devam ederken, kentten de kaçışlar hızla sürüyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına girmesinin ardından açıklama yaptı. James Jeffrey, Suriye’nin kuzeydoğusunda 700 bin kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlediğini duyurdu. Jeffrey’e göre bu durum uluslararası krize yol açacak.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rus ve Suriye uçaklarının son üç günde İdlib’de 200 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Suriye ordusu, silahlı militanların ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek İdlib’in güneyindeki oprasyonlarını yeniden başlatmıştı.

Suriye ordusu, İdlib’in güneyinde büyük stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına girmişti. Kasaba, Şam-Halep yolu üzerinde, kilit bir noktada bulunuyor.

Ordu, İdlib kırsalının güneyi ve güneydoğusunda bulunan Maardebse ve Han el Subbul beldelerine operasyon düzenlemiş, belde ve köyleri kurtarmıştı.

43