Ana Sayfa Doğa Çevre Hayvan 29 Aralık 2019 280 Görüntüleme

Arı Gezegendeki En Önemli Canlı Varlık Olarak Bildirildi

Arı Gezegendeki En Önemli Canlı Varlık Olarak Bildirildi

Sokması çok acıyor, ama kaybolurlarsa, çok daha fazla zarar verirdi.

Earthwatch Enstitüsü, Londra Kraliyet Coğrafya Derneği’nin son tartışmasında, arıların gezegendeki en önemli canlı olduğu sonucuna vardı, ve  bilim adamları  bir açıklama yaptı: Arılar zaten yok olma riskine girdiler.

Dünyadaki arılar son çalışmalara göre% 90’a kadar kayboldu, nedenleri bölgeye bağlı olarak farklı, ancak ana nedenler arasında büyük ormansızlaşma, yuvalar için güvenli yerlerin olmaması, çiçek eksikliği, kontrolsüz böcek ilaçları kullanımı, toprak, diğerleri arasında.

NEDEN PLANET’İMİZDEKİ EN DEĞERLİ YAŞAM OLARAK BİLDİRİLDİ?

Tarım İnovasyonu Vakfı’nın (FIA) desteğiyle Universidad Belediye Başkanı Arıcılık Girişimcilik Merkezi (CeapiMayor) ve Şili Arıcılık Şirketi (Cach),  arıların tek yaşayan varlık olduğu tespit edildi.  mantar, virüs veya bakteri olmasına bakılmaksızın herhangi bir patojenin taşıyıcısı değildir .

Dünyanın tarımı, bu böceklerin% 70’ine dayanmaktadır, daha açık ve doğrudan söylemek gerekirse , 100 gıdanın 70’inin arılar lehine müdahale ettiğini söyleyebiliriz  .

Ayrıca  arıların yaptığı tozlaşma, milyonlarca hayvanın  onlarsız beslendiği bitkilerin çoğalmasına izin verir , fauna yakında yok olmaya başlar.

Arılar tarafından üretilen bal, sadece gıda olarak değil, aynı zamanda sağlığımıza ve cildimize de birçok fayda sağlar.

Albert Einstein’a atfedilen bir alıntıya göre  , Arılar kaybolursa, insanların yaşamak için 4 yılı kalacaktı.

ARILARIN ERKEN ÖZELLİKLERİNE KATILAN NEDEN VE HİPOZLAR NELERDİR?

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, mobil telefon sayesinde üretilen dalgaları suçlayan bir teori öneriyor. Çağrılar sırasında yayılan bu dalgaların arıları yönlendirme yeteneğine sahip  olduklarını ve yön duygularını kaybetmelerine neden olduğunu ve bu nedenle hayatlarının tehlikeye girdiğini açıklarlar  .

Araştırmacı ve biyolog Daniel Favre, diğer araştırmacılarla birlikte, bu dalgaların varlığında arıların normalden on kat daha yüksek bir ses çıkardığını, diğer arılar tarafından bilinmesini sağladığını gözlemleyen 83 deney yaptılar. tehlike ve kovandan ayrılmak önemlidir.

Araştırmacı ve biyolog Daniel Favre

Kuşkusuz,  ortadan kaybolmasının en büyük nedeni, ürünlerin sürekli fumigasyonuna atfedilir, bunun  bir örneği Kolombiya’da olan şeydir, çünkü son üç yıl boyunca agrotoksinli arıların% 34’ü zehirlenmeden öldü.

SORUNUN ÇÖZÜMLERİ VAR MI?

Gerçekten çözümler var, sorun onları gerçekleştirmenin çok zor olması, çünkü üretim ve tarımda çok yerleşik uygulamalar var.

Bununla birlikte,  kısa sürede yapılabilecekleri umuduyla üç çözüm önerilmektedir :

Zehirli pestisitlerin kullanımını azaltmayın, yasaklayın.

Tamamen doğal tarım alternatiflerini teşvik etmek.

Arıların sağlığı, refahı ve korunumu hakkında sürekli araştırma ve izleme yapmak.

Kolombiya Ticaret Odası temsilcisi Luciano Grisales, bu, arılarla yaşanan sorunun bir örneğidir ve kaynak yönetimimizde değişiklik yaratmanın aciliyetidir.

Arıların ve diğer tozlaştırıcıların korunması ve yeniden doldurulmasının stratejik doğasının oluşturulması hayati önem taşımaktadır, çünkü 10 yıl içinde yapılmaması Kolombiya’daki arılar üzerinde tehlikeye yol açacaktır. Bu, ülkede gıda felaketine ve sağlık krizine yol açacaktır. –

Luciano Sürdürülebilir Hafta’ya anlattı.

43