Ana Sayfa Politika Sosyal 29 Ekim 2019 149 Görüntüleme

“ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Bağdadi’nin cesedini ne yaptıklarını açıkladı”

“ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Bağdadi’nin cesedini ne yaptıklarını açıkladı”

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, gazetecilere IŞİDlideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin gerçekleştirilen operasyona dair bazı detayları paylaştı.

IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin gerçekleştirilen operasyonda sadece ABD askerlerinin yer aldığını açıklayan Milley, Bağdadi’nin cesedinin çatışma kurallarına uygun bir şekilde imha edildiğini söyledi.

IŞİD liderinin bir tünelde üzerinde patlayıcı yüklü yeleği infilak ettirerek intihar ettiğini belirten Milley, Bağdadi’nin cesedinin güvenli bir ABD tesisine götürülerek DNA testine tabi tutulduğunu ve cesedinin daha sonra imha edildiğini kaydetti.

Bağdadi’nin cesedinin denize atıldığına ilişkin soruya, “Ceset, silahlı çatışma kanunlarına uygun bir şekilde imha edildi” cevabını veren Milley, operasyonda, iki erkek DEAŞ üyesinin sağ ele geçirildiğini belirtirken bu kişilerin ABD’nin elinde tutuklu olduklarını ve güvenli bir üsse götürüldüğünü aktardı.

“ABD ASKERLERİ OPERASYONA KATILDI”

Bağdadi’nin yerinin tespit edilmesi sürecine de değinen Milley, “Savunma Bakanlığı nezdindeki birçok birim ve kurumlar arası istihbarat ile hedefin yeri, Suriye’nin bir ilinde Türkiye sınırına 6 kilometre mesafede bir yerde olduğu tespit edildi” dedi.

Bir gazetecinin “SDG’li Ferhat Abdi Şahin’in, ABD operasyonunda bir SDG üyesinin de yer aldığını, IŞİD’in içine birini yerleştirerek istihbarat elde ettiklerini’ söylüyor. Bunları teyit edebilir misiniz?” sorusuna Miley, şu karşılığı verdi: “Bu personel bakımından sadece ABD’nin düzenlediği bir operasyon idi. Biliyorum, medyada yer alan ve SDG’nin de ABD askerleri arasında unsurları, askerleri veya bir askeri olduğuna ilişkin yorumlara atıfta bulunuyorsunuz. SDG ile olup biten her şeyi ifade edemem ama saldırıyı düzenleyen, havada dolaşan uçaklar bakımından bu tamamen bir ABD operasyonu idi.”

41