Ana Sayfa Bilim Teknoloji, Doğa Çevre Hayvan 23 Temmuz 2019 1531 Görüntüleme

NASA tarafından hazırlanan “Bu animasyon video tüm Buzlar Erirse Dünyanın Nasıl Görüneceğini Göstermektedir”

NASA tarafından hazırlanan “Bu animasyon video tüm Buzlar Erirse Dünyanın Nasıl Görüneceğini Göstermektedir”

NASA , 2015 yılında, Dünyadaki okyanus hacimlerinin beklenenden daha hızlı arttığını ortaya koydu. Uzay ajansı, önümüzdeki yıllarda en az 90 cm deniz seviyesine yüksekliği “kapatacağımızı” söyledi. Bu, başlı başına milyonlarca insanı yerinden etmek için yeterli olacaktır, ancak bu eğilim devam ederse ve tüm kutup buzullarımız ve diğer buzullar erirse, okyanusların akıllara durgunluk veren, 65,8 metre (216 fit) seviyesine yükseleceği tahmin edilmektedir.

Peki bütün bu su nereye gidecek?

Business Insider video ekibi, bizi, tüm kıtaların buz olmadan nasıl görüneceğini sanal bir tura çıkarmak için bu hareketli haritayı yarattı ve bunun korkunç bir şey olduğunu kabul etmek zorundayız. İlk önce görünen alanların bazıları muhtemelen şaşırtıcı değildir – alçakta bulunan adalar ve Venedik gibi suya bağımılı şehirlerin ortadan kalkması daha hızlı olacaktır.

Ve ilk bakışta, gezegen gerçekten o kadar farklı görünmüyor. Ancak dünya Asya’nın tam ortasındaki noktaya geldiğinde, Calcutta ve Shanghai gibi dev şehirler okyanusa tamamen kaybolduğunda (yaklaşık 19 milyon insanın birleşik bir popülasyonu) işler oldukça ciddileşiyor.

Ve ABD’nin daha da küçüldüğünü söyleyebiliriz. Florida’ya ise hoşçakal öpücüğü verebilirsiniz. En şok edici olan şey, bu haritanın olası bir geleceğin çılgınca bir yansıması olmadığıdır. Tabi ki, hayatımız boyunca işler böyle gözükmeyecek, ancak bilim adamları sürekli olarak üzerinde buz olmayacak bir geleceği önceden tahmin ettiler.

49