Ana Sayfa Ekonomi, Politika Sosyal, Sağlık 1 Haziran 2019 278 Görüntüleme

“Yandaş kanal TGRT açıklandı: Rusya’nın ‘zararlı’ diye iade ettiği tarım ürünlerini biz yiyoruz!”

“Yandaş kanal TGRT açıklandı: Rusya’nın ‘zararlı’ diye iade ettiği tarım ürünlerini biz yiyoruz!”

Rusya’dan Türkiye’ye sıklık kazanan tarım ürünleri iadelerine bugün bir yenisi daha eklendi. Peki iade edilen ürünler Türkiye’de ne yapılıyor? Yandaş kanalda bunun yanıtı arandı ve “Galiba biz yiyoruz” denildi.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), 51 ton domatesi Türkiye’ye iade ettiklerini açıkladı.

Rosselhoznadzor’un Krasnodar ve Adigey temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den getirilen 50.96 ton domates, tarım zararlısı içerdiği gerekçesiyle Rusya’ya sokulmadı.

Türk domateslerinde Güney Amerika domates güvesi tespit edildiğini belirten kurum, mevzuat gereği ürünlerin Türkiye’ye iade edildiğini kaydetti.

“GALİBA BİZ YEDİK”

Rusya’dan yapılan tarım ürünü iadeleri son aylarda sıklık kazanırken, akıllarda oluşan “İadeler ne oluyor?” sorusunun yanıtı merak konusu. Bugüne dek ‘zirai ilaç kalıntısı’, Afrika güvesi’, ‘canlı larva’ bulunması gibi gerekçelerle yapılan iadelere ilişkin geçtiğimiz günlerde TGRT Haber’de yapılan bir haberde işte bu sorunun yanıtı aranırken, vahim bir sonuca varıldı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen kanalda sunucu Ekrem Açıkel, Rusya’dan yapılan iadeleri bir grafik eşliğinde anlatırken Ocak ve Şubat ayında iade edilen tarım ürünlerinin sadece yüzde 0.02’sinin imha edildiğini öğrendiklerini belirtti ve şu sözleri ekledi:

“Bu rakama göre biz bu iade ürünlerini kusura bakmayın ama afiyetle yedik. Rus ‘zararlı’ dedi, iade etti, galiba biz yedik” dedi.

https://twitter.com/i/status/1133766001399664640

42