Ana Sayfa Ekonomi, Politika Sosyal 25 Mart 2019 199 Görüntüleme

Türkiye’nin Toryum Yatakları Dedi ve ekibiyle birlikte suik*aste uğradı

Türkiye’nin Toryum Yatakları Dedi ve ekibiyle birlikte suik*aste uğradı

Uçak kazasında hayatını kaybeden BÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Arık, günümüzün en stratejik maddelerinden toryum üzerinde uzmanlaşan nadir akademisyenlerden biriydi.

59 yaşındaki Prof. Dr. Arık, geçtiğimiz yıllarda meme kanseri ile mücadele etmiş, hastalığı yenmeyi başarmıştı. Prof. Dr. Arık, kansere karşı mücadelesi ve akademik alandaki çabaları nedeniyle çok sevilen bir öğretim üyesiydi. Aynı üniversitede ve aynı bölümde görev yapan Prof. Dr. Metin Arık’la evli Arık iki çocuk annesiydi. İki de torunu olan Arık’ın oğlu ABD’de, kızı ise İngiltere’de yaşıyordu. Eşinin ölümüyle büyük üzüntü yaşayan, fizik profesörü Metin Arık, soğukkanlılığını korumaya çalıştı.

Türkiye'nin Toryum Yatakları Dedi ve ekibiyle birlikte suikaste uğradı 😔😔😔😔Bu güzel bilim insanlarımıza sahip çıkamadık ne yazık ki 😔😔😔

Ve insan paylaştı: 25 Mart 2019 Pazartesi

TÜRKİYE’Yİ KURTARIR

Prof.Dr. Arık, 110 elementten biri olan ve saflaştırıldığında alüminyum, çelik görünümünde olan toryumun geleceğin nükleer santrallerinde yakıt olarak kullanılabileceğini açıklamıştı. Dünya toryum rezervlerinin yarıdan fazlasının Türkiye’de olduğunu açıklayan Prof. Dr. Arık, “Toryum kullanıma sokulabilirse Türkiye elektrik üretmek için petrol ya da doğalgaz satın almak zorunda kalmayacak.

Toryum, enerji bağımsızlığımızı sağlayacak. Nükleer Enerji Santralleri’nde uranyumun yerine kullanılabilecek olan toryum, 21. yüzyılın en stratejik maddesi olacak” diyordu. Prof. Dr. Arık, Türkiye’nin sahip olduğu toryumun toplam değerinin yaklaşık 70 trilyon 400 milyar dolar olduğunu savunuyor ve şunları söylüyordu: “Bu rakam Türkiye’nin iç ve dış borçlarının toplamı olan yaklaşık 200 milyar doları 350 kez ödeyebiliyor. Türkiye acilen bu konuda bilim adamı yetiştirmeli.”

CERN’DE DENEYLER 

Prof. Dr. Arık, ’Da Vinci Şifresi’ adlı romanıyla ünlü olan yazar Dan Brown’un ’Melekler ve Şeytanlar’ romanında konu ettiği, dünyanın en önemli fizik merkezlerinden “European Organization for Nuclear Research (CERN)” de deneylere katılıyordu. İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu CERN’de yürütülen yüksek enerji fiziği ile ilgili Atlas ve ’Karanlık madde’ arayan CAST deneylerinde çalışıyordu. Prof. Arık, CERN’de ’big bang’i üretmeye hazırlanan hızlandırıcı merkezinin çok küçük bir benzerini Ankara Gölbaşı’nda gerçekleştirmeyi planlıyor, bunun için 300 milyon dolar istemiyle DPT’ye başvurmayı amaçlıyordu. http://www.hurriyet.com.tr 2007

İlginizi çekebilir

430 bin esnaf İFLAS etti

430 bin esnaf İFLAS etti

49