Ana Sayfa Kültür Sanat, Politika Sosyal, Tarih Felsefe 8 Mart 2019 139 Görüntüleme

En üst kimlik insan’dır.

En üst kimlik insan’dır.

Kişi ben şuyum buyum demeden önce bu kimliğini bilgiyle eğitimle sanatla üretimle,evrensel değerlerle donatmalı yüceltmeli,özdeşleştirmelidir.

Sonrasında isterse Türk’üm kürt’üm müslümanım aleviyim suniyim hristiyanım deistim ateistim diyebilir.
Efendim insan kimliğinin ölçüsü değeri nedir.nasıl bileceğiz denirse,

Bence değişmez 3 şart vardır.

1-) Doğaya hayvana ve insana saygılı davranıp elinden geldiği kadar az kirletip elinden geldiği kadar az öldürüp yaşatmak ve temizlemektir.

2-) Hangi ırktan hangi dilden hangi dinden olursa olsun kendini karşındaki insanın yerine koyup empati kuracaksın ve kendin için istemediğin hiç bir şeyi başkası için istemeyeceksin.
Başka insanlara bunu yapmayacaksın ve yapılmasına engel olmaya çalışacaksın.

3-)Dinin, milliyetin,sana verilen öğretilerin ve mutlak doğruların, yukarıdaki iki kuralı bozmana müsait olsa bile, yada aksini davranmanı emretse dahi bunun kendi özgün aklın ve muhakeme yeteneğinle bir hata yada yanlışlık olduğunu düşünüp bunu uygulamayıp hem insanlığını hem de dininin ve milliyetinin iyileşmesini ve güzelleşmesini sağlayacaksın.taaaki en büyük değer ve kutsaliyetin kendinden olduğunu,insanın özünden kaynaklandığını anlayıncaya kadarAncak o zaman en üst kimliğini benimseyip yücelttikten sonra savunduğun tüm değerler ve kendin için faydalı olur ve güzelliği yakalarsın.

Aksi halde dinin de savunduğun tüm değerler de sana ve tüm insanlığa zarar verecektir.
insan

43