Ana Sayfa Atatürk, instant articles, Kültür Sanat, Tarih Felsefe 1 Ocak 2019 529 Görüntüleme

Çocuklarınıza İzletin: En Kaliteli 9 Mustafa Kemal Atatürk Filmi

Çocuklarınıza İzletin: En Kaliteli 9 Mustafa Kemal Atatürk Filmi

Mustafa Kemal Atatürk, Türk insanı için; liderlik, bağımsızlık, cumhuriyet, milliyetçilik, demokrasi, laiklik ve daha pek çok kavramı ifade eder.

Sinema da duygu ve düşüncelerin en güzel anlatım biçimlerinden biridir. Sizler için, sanatın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün özelliklerinin ve milli mücadele döneminin harmanlandığı en iyi 9 Mustafa Kemal Atatürk filmi listesi hazırladık. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan filmler…

Eve dönüş: Sarıkamış 1915

Alphan Eşeli’nin yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin’in paylaştığı 2013 yapımı film;

109.274 askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekâtı’ndan sonra, Doğu Anadolu Bölgesi’nde farklı kültürden bir araya gelmiş 8 insanın, zor koşullar altında hayatta kalmak için girdiği mücadeleyi anlatıyor.

Çanakkale Yolun Sonu

Serdar Akar’ın yapımcılığını, Kemal Uzun’un yönetmenliğini üstlendiği Çanakkale Yolun Sonu, Birinci Dünya Savaşı‘nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale’deki mücadeleyi konu ediniyor.

Tarih danışmanları eşliğinde çekilen film, 25 ülke ile aynı anda Şehitleri Anma Haftası’nda vizyona girmiştir. Film, gerçekçi sahneleriyle iz bırakıyor.

120

Yönetmenliğini, senaryo ve yapımcılığını Özhan Eren’in üstlendiği 2008 yapımı 120 isimli film, Van’da ve Safranbolu’da çekilmiştir.

Konu şöyledir: Birinci Dünya Harbi’nin başlamasıyla seferberlik ilan edilir. Cephanenin Sarıkamış’a nakledilmesinde görev almak için 12-17 yaş aralığında 120 çocuk gönüllü olur ve yola koyulur.

Gelibolu

Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı 2005 yapımı Gelibolu, Çanakkale Savaşı hakkında belgesel olup hem Türkler hem de İngiliz askerleri ile Anzaklar’ın bakış açısını yansıtmaktadır. Belgeselde, Çanakkale Savaşı objektif olarak ele alınıyor.

Cumhuriyet

Yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı 1998 yapımlı sinema filmi Cumhuriyet,  Mustafa Kemal Paşa, İnönü ve arkadaşlarının Cumhuriyet’i kurma mücadelesi ile başlıyor ve Lozan Konferansı ile devam ediyor.

1922-1933 yılları arasında geçen filmde; Latife Hanım, İnönü ve eşi Mevhibe hanım, Fikriye hanım ve Zübeyde hanım gibi kişiler de önemli yer tutuyor.

Mustafa Kemal Paşa’nın özel yaşamına da yer verilen filmde; Rutkay Aziz Mustafa Kemal Atatürk’ü, Dolunay Soysert Latife Hanım’ı canlandırmıştır.

Dersimiz Atatürk

Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı, Hamdi Alkan’ın yönettiği, Halit Ergenç’in Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı filmde,

bir öğretmen ödev yoluyla öğrencilerine Atatürk’ü ve Türk milletinin kurtuluş öyküsünü anlatıyor. Bu yönüyle Dersimiz Atatürk, diğer Atatürk filmlerinden farklıdır.

Son Osmanlı Yandım Ali

Çocuklarınıza İzletin: En İyi 9 Mustafa Kemal Atatürk Filmi

2007 yapımı Son Osmanlı Yandım Ali, Suat Yalaz’ın aynı adlı çizgi romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Film, İstanbul’un işgal altında olduğu dönemde Osmanlı külhanbeyi Yandım Ali’nin, Mustafa Kemal Paşa ile tanışmasıyla başlıyor.

Filmde, Yandım Ali’yi Kenan İmirzalıoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ü Alican Yücesoy canlandırmıştır.

Veda

Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla,  ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesini yansıtıyor.

Filmde Mustafa Kemal Atatürk‘ü Burhan Güven ve Sinan Tuzcu canlandırmıştır.

Sarı Zeybek

İlk kez 10 Kasım 1993 tarihinde  VHS formatında piyasaya sürülen belgesel türündeki film, Can Dündar imzası taşıyor.

Müzikleri Fahir Atakoğlu’na ait olan filmde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının son 300 gününe odaklanılmıştır.

Can Dündar’ın muhteşem bir araştırmacı gazetecilik örneği olan, şaheser niteliğindeki bu belgeselini her Türk mutlaka izlemelidir.

Mustafa Kemal Atatürk konulu pek çok film olsa da bazıları Atatürk’e fazla yer verilmediği, bazıları olayların yanlış aktarıldığı iddiasıyla eleştirilmiştir.

Listemizde bulunan filmler en çarpıcı ve en çok izlenen Atatürk filmleridir. Dünya tarihine yön veren Ata’mızı, şanlı ulusumuzun geçmişini, Türk olmanın neden övünç sebebi olduğunu çocuklarınıza anlatmak için bu filmlerden yararlanmanızı öneririz.

43